SPOLEČNĚ SE STARÁME O BESKYDY

S přírodou si rozumíme. Víme, co je v ní cenné, a staráme se, aby to zůstalo zachováno pro další generace. Proto jsme finančně přispěli na naučné cedule v CHKO Beskydy.

Mlékárna Kunín je hrdý patriot, který podporuje místní zemědělce, vlastníky pozemků i správce chráněného území. 
 
Návštěvníkům oblasti – svým zákazníkům – pak kromě chutných potravin ze zdravého prostředí nabízí i něco k zamyšlení. Například to, že bez práce lidí, kteří se starají o louky, pastviny a mokřady, by se v Beskydech asi tolik nelíbilo ani turistům. 
 
Zároveň doporučuje k návštěvě výjimečné kouty beskydské krajiny. Že jste na místě s velkým M, že právě tohle jsou ty pravé Beskydy či Valašsko (něco zajímavého tu roste, žije, a navíc se o to všechno někdo stará), poznáte podle tabulek, které taková místa označují.

Celkem jsme umístili v CHKO Beskydy 30 naučných cedulí

Podívejte se na ně na mapě

Naše trasy

Naše cedule

Orchidejová louka

seznamte se s královnami květin

Víte, že na beskydských loukách rostou orchideje? Jsou podobné těm tropickým, jen mají menší květy. Orchideje jsou ozdobou a velkou vzácností našich luk. Bez hospodářů, kteří luční porost pravidelně kosí, by však nebyly ani louky, ani orchideje.

NEJISTÁ CESTA

Rozmarně krásné květy orchidejí plodí nesmírné množství potomstva – až 10 000 semínek v jedné tobolce! Jejich váha je nepatrná, vzdušné proudy je proto roznášejí do daleka. Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že aspoň nějaká nejsou vybavena žádnými potravinovými zásobami. Přežije jen to, které se v půdě potká s vhodnou podzemní houbou,která mu živiny dodá.

Trasy, na kterých jsme umístili cedule